Muz’un Şaşırtıcı 11 Faydası

Muz’un Şaşırtıcı 11 Faydası
4 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 486 kez okundu.

Muzun sağlığa olan faydaları, dizanteri, anemi , tüberküloz , artrit , gut , böbrek bozuklukları, üriner bozukluklar, menstrüel problemler ve yanıklar gibi kilo verme , şişmanlığın azaltılması, bağırsak rahatsızlıklarının iyileştirilmesi, kabızlığın hafifletilmesi ve iyileştirme koşullarını içerir. Aynı zamanda kan basıncını düşürmek, kalp sağlığını korumak, metabolizmayı değiştirmek, bağışıklık sistemini geliştirmek, ülserlerin ciddiyetini azaltmak, sağlıklı gözler sağlamak, güçlü kemikler oluşturmak ve vücudu detoxifying için de iyi.

Muz ağacının meyvesi, olgunlaştıklarında veya meyve salatalarının, meyve sularının veya salların bir parçası olarak doğrudan yenilir. Üzümsüz muzlar ciddi hazımsızlığa neden olabilirler ve sadece pişmiş halde yenmelidirler. Ayrıca, muz, kahvaltılık tahıllar için iyi topings veya hızlı bir enerji patlaması için bir atıştırmalıktır. Muzlar, Musa cinsi Güney ve Güneydoğu Asya’ya özgü olmasına rağmen, muzlar pek çok farklı ülke için önemli bir kültürel besindir . Muzun tam bilimsel adı Musa akuminata’dır . Şimdi, muz dünyadaki 100’den fazla ülkede yetiştirilmektedir ve aynı zamanda elyaf , muz şarabı ve hatta süs dekorasyonları yapmak için kullanılabilir.

Muz ağacı, dünyadaki en büyük çiçekli otsu bitkidir ve birçok farklı çeşit mevcut olmasına rağmen, hemen hemen hepsi beyazı sarı ete maruz bırakmak için kolaylıkla çıkarılabilen etli dış kabuklu, hafifçe kavisli uzatılmış meyvelerdir . Hepsi meyve bitkisinin tepesinde kümeler halinde büyür ve yeşil, kırmızı, sarı ve kahverengi (olgun olduğu zaman) gibi çeşitli renklerde gelir. Ana ayrım muzlar ve plantainler arasındadır ve pek çok farklılık olmamasına rağmen plantainler, daha nişastalı ve yoğun meyvelerle daha küçüktür ve geleneksel olarak Asya ve tropikal ülkelerde yenir. Muzlar Avrupa’da ve Amerika’da daha sık bulunur ve yumuşak, çöl meyveleridir.

Muzun birçok tıbbi faydası, zengin vitamin, mineral ve organik bileşik içeriğine atfedilir. Muzun bu kadar önemli, güçlü ve faydalı bir meyveye dönüştürdüğünün gerçek içeriğini keşfedelim!

Muzun Besin Değeri

C vitamini , vitamin B6 , riboflavin , folat, pantotenik asit ve niasin gibi vitaminlerin yanı sıra diğer vitaminlerden az miktarda bulunan muzlar , etkileyici besin içeriği nedeniyle meyve tüketiminin en sağlıklı seçeneklerinden biri olarak düşünülmüştür . . Mineral açısından, muzlar önemli miktarda potasyum , manganez , magnezyum ve bakır verirler . Muzlar aynı zamanda diyet lifi ve proteininin iyi kaynaklarıdır.

Muzun Sağlık Faydaları
Muzun sağlığa olan faydaları şunları içerir:

Kilo Kaybı ve Obezite: Muz sadece 90 kalori olduğu için muz kilo kaybı için faydalıdır. Çok miktarda elyaf içerir ve sindirimi kolaydır. Ayrıca herhangi bir yağ içermez. Bu nedenle, aşırı kilolu bir kişinin diyetinde bazı muzlar varsa çok fazla kalori tüketmesi gerekmez; çünkü aynı zamanda çok dolgun hissetmeye de yarar. Kaba yem de açlık hormonunun salgısını inhibe ederek insanı aç hissettirmez, ghrelin. Bu, aşırı beslenmeyi azaltacak, kişiyi sağlıklı tutacak ve ayrıca doğal olarak kilo vermelerine yardımcı olacaktır.

Banana3 Daha Güçlü Kemikler: Muz, yaşam boyunca güçlü, sağlıklı kemikleri garanti eden en iyi meyvelerden biridir. Bunun en iyi nedenlerinden biri, vücudumuz tarafından mineral ve besin alımını artıran sindirim sistemimizdeki prebiyotik ve sonunda probiyotik olan yararlı bakteriler olan fruktooligosakarit varlığıdır. Özellikle, muz artan kalsiyum emilimi ile bağlantılıdır. Bazı muzlarda insanların ememediği kısa zincirli yağ asitleri bulunur, ancak mide kaplamamızda yaşayan organizmalar bu yağ asitlerini tüketebilir ve bu da kalsiyum gibi mineralleri emme yeteneğini arttırır. Kalsiyum, vücuttaki kemik maddesinin üretiminde ve çoğalmasında en önemli unsurdur, bu sayede yaşlanmaya bağlı osteoporoz ve doğal zayıflık şansını azaltır.

Artrit ve Gut: Muzun içerisindeki çeşitli bileşikler doğada anti-inflamatuardır; bu da artrit ve gut gibi çeşitli durumlardan şişme, iltihaplanma ve tahrişi azaltabileceği anlamına gelir. Bu koşullar, insanlar yaşlandıkça veya fakir diyetler veya sağlıksız diyetler olması durumunda çok yaygındır. Bu nedenle, diyet rejiminize günde bir banana eklenmesi sizi uzun yıllar acı ve ağrımadan kurtarabilir.

Kilo Kazancı: İnsanlara kilo vermek için yardım etmenin yanı sıra, muz da kilo alımı için yararlı olabilir. Sütle birlikte tüketildiğinde, muz bir kişinin kilosunu hızla arttırmaya yardımcı olur. Süt gerekli proteinleri sağlar ve muz şekerleri sağlar . Ayrıca, muzlar kolayca sindirildiğinden, kilolu bir kişi, hazımsızlık vermeden normal yemeklerden ayrı olarak bir günde 5-6 muz yudumlayabilir. Bu, kilo alımı için oldukça gerekli olan ek bir 500-600 kalori sağlar. Muzlar anlık enerji sağlayabilme özelliğine sahip olduklarından, sporcular ekstra enerji dalgalanmaları için oyunlar sırasında molalar sırasında muz yiyiyorlar.

Kabızlık: Muzlarda önemli miktarda diyet lifi bulunur ve bu nedenle pürüzsüz bağırsak hareketlerine yardımcı olur. Muzların inatçı dışkıları ittirdikleri ve bir insanı kabızlıktan kurtaracağı söylenir. Ayrıca diğer bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olurlar. Fiber, dışkıyı haczde tutabilir ve barsak yolundan bağırsak hareketlerini hareket ettirmeye yardımcı olan vücudun peristaltik hareketi uyarmaya yardımcı olur. Bu, sağlıksız sindirim koşullarının yanı sıra kolorektal kanseri azaltmaya yardımcı olabilir!

Ülserler: Yıllarca, muzlar mide rahatsızlıklarını gidermek için bir antiasit gıdası olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, aslında, bundan çok daha fazlasını yapar ve asit salgısını bastırabilir. Muzdaki organik bileşikler, asitlere karşı koruyucu bir bariyer oluşturmak için mide astarındaki hücrelerin aktivitesini uyarır. Ayrıca , mide ülserlerinin gelişimiyle bağlantılı olan zararlı bakterileri ortadan kaldıran proteaz inhibitörleri içerirler!

Böbrek Bozuklukları: Muzlar, birtakım farklı koşullardan böbreklere yönelik tehlikeyi azaltmakla bağlantılıdır. Potasyum, vücuttaki sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olur ve bu böbrekler üzerindeki baskıyı azaltmaya ve ayrıca idrarı cesaretlendirmeye yardımcı olabilir. Bu toksinlerin vücutta toplanmasını ve vücuttan salınmasını hızlandırarak, idrara çıkma sıklığını ve hacmini artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, muzda böbrek fonksiyonunu ve toksinlerin birikimini olumlu yönde etkileyen polifenolik, antioksidan bileşikler bulunurken böbreklerin düzgün çalışmasını da teşvik eder.

Göz Sağlığı: Muzlar, diğer pek çok meyve gibi, antioksidan bileşikleri ve karotenoidler ile birlikte gözlerinizin sağlığını ciddi oranda artırabilecek minerallerin doğru karışımı ile doludur. Makula dejenerasyonu, katarakt, gece körlüğü ve glokomun normal muz ve diğer benzer meyveler alımıyla azaldığı gösterilmiştir.

Kardiyovasküler Koruma: Muz, çeşitli nedenlerle genel kalp sağlığının önemli bir bölümünü temsil eder. Her şeyden önce, muzlar zengin potasyum kaynaklarıdır, bu nedenle muzlar vazodilatörler olduklarından kan basıncını düşürürler. Damar ve damarların gerginliğini rahatlatarak kan, vücudun içinden daha düzgün akabilir ve işlevlerini artırmak için vücudun çeşitli organlarını oksijenleyebilir. Bu, aterosklerozun ve bu durumla o kadar sık ​​ilişkili olan daha sonraki inmelerin ve kalp krizlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Muzdaki lif, aynı zamanda, kardiyovasküler sistem üzerindeki stres azaltıcı bir mesaj olarak arter ve kan damarlarındaki aşırı kolestrolü de sıyırır.

Kazıklar: Kazıklar , tabureleri geçirmede zorluk çekmesi ve bunun da kanamaya yol açması ile karakterizedir. Muzların kazıkların tedavisinde yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bazı insanlar, bağırsaklara ek baskı uygulayarak, yığın halinde çok miktarda ek madde oluşturduğu için, muzların kazıklar sırasında bağırsaklar üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu düşünmektedirler. Bununla birlikte kazıklarla ilgili birincil sorun atılımdır ve muz kesinlikle bu işlemi teşvik eder. Muzlar ayrıca iltihaplanmayı azaltarak iltihaplanmaya ve çoğunlukla kaşıntıya yol açan ve durumun kötüleşmesine yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir.

Anemi: Muzlar yüksek demir içeriği içerir ve bu nedenle anemi tedavisinde yardımcı olurlar, çünkü demir, alyuvarların vazgeçilmez bir parçasıdır, bu nedenle anemi oluşur, demir eksikliği nedeniyle düşük kan hücresi sayısı. Banana’nın ayrıca önemli bir bakır içeriği var ki bu da kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında önemli bir unsur. Alyuvar sayısını artırarak, sadece kansızlığı önlemekle kalmazsanız da dolaşımı vücudun her yerine yükselteceksiniz, böylece organın çeşitli bölümlerini oksitleyip işlevselliklerini artırabilirsiniz.

Menstrüel sorunlar: Pişmiş muz çiçekleri menstrüel siklus ve diğer menstruel bozukluklar sırasında ağrılı ve aşırı kanamayı azaltmada yardımcı olurlar.

Muzlar senin için iyi mi?

Muzlar senin için harika! Tansiyonunuzu ve kalbinizi işler hale getiren potasyum oranı yüksektir; Sindirim için de harika, hareket halindeyken de sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bunlar çok yönlüdür – fırında yumurta veya tereyağın yerini alınmış püre haline getirilmiş muz kullanabilir, alerjisi olan veya yağ alımını azaltmak isteyen insanlar için mükemmeldir.

Muzlar sağlıklı mısınız?

Muzlar çok sağlıklıdır. Dengeli bir diyetin parçası olarak dahil edildiğinde, yüksek potasyum içeriği tansiyonunuzu düzenlemeye, kalp sağlığınızı korumaya ve sindiriminizi desteklemeye yardımcı olur. Hareket halindeyken meşgul günler için enerji açısından zengin bir çerez hazırlarlar ve ekmek veya ikame olarak (örn. Yumurta gibi) fırın ekmeğinize ekleyebilirsiniz.

Muz nedir?

Muzlar, muz bitkileri değil, muz bitkileri üzerinde yetişen meyvelerdir (meyveler, aslında bazıları bitkilerdir , inan veya inanmasın), çünkü bitkide gerçek bir tahta yoktur. Çeşitli çeşitler var – tanımadığımız tatlı atıştırmaca’ya ‘tatlı’ muz deniyor; Diğer tipler nişastalıdır ve tüketimden önce pişirilmelidir.

Muz bir meyve midir?

Evet, muz meyvelerdir. Yemekten önce soyulması gereken tatlı ve kremsi çeşitlilik, batı dünyasında yaygın olarak kabul edilmekle birlikte, tek çeşit olmasa da. Diğer muz türleri, farklı renklerde (örneğin yeşil veya kestane rengi) kabuklara sahip olabilir, tatlı değildir ve yenilmek için pişirilmelidir.

Muzda hangi vitamin bulunur?

Muzlar C ve B6 vitamini için iyi bir kaynaktır. Tek, orta boy muz aslında size günlük C vitamininin% 15’ini, ihtiyacınız olan B6 vitamininin yaklaşık% 33’ünü verir. Ayrıca potasyum ve elyafın mükemmel bir kaynağıdır, bu yüzden günde bir banana ihtiyacınız olan besin maddelerini almanıza yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Kivi Meyvesi'nin En İyi 12 Faydası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmemiş)
Loading...
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
balikesir escort samsun escort canakkale escort afyon escort elazig escort van escort kayseri escort manisa escort sivas escort kibris escort adana escort sanliurfa escort antalya escort
escort bodrum alanya escort alanya escort bodrum escort bayan