Kivi Meyvesi’nin En İyi 12 Faydası

Kivi Meyvesi’nin En İyi 12 Faydası
27 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 572 kez okundu.

Kivi meyvelerinin sağlığa olan faydaları arasında sindirim ve kardiyovasküler sağlıkta iyileşme bulunur ve kanser , uykusuzluk , maküler dejenerasyon ve şeker hastalığının tedavisinde yardımcı olur . Flavonoidler açısından zengin kivi gebelik sırasında faydalıdır, cildin sağlıklı kalmasına katkıda bulunur ve vücuda demir emilimini arttırır. Kivinin anti-mikrobik özellikleri çeşitli patojenlere karşı koruma sağlar ve vücudun bağışıklık savunmasını güçlendirir.

Kivi meyvesi, odunsu, sarmaşıklarla kaplı lezzetli bir meyvedir ve kısaltılmış haliyle ‘kivi’ olarak popülerdir . Çin’e özgü ve ülkenin ulusal meyvesi olarak görülüyor. Başlangıçta ‘Yang Tao’ olarak bilinen kivi, bulanık bir dokusu olan oval biçimli, donuk kahverengi bir meyvedir. İçeride hamur parlak, yarı saydam, parlak yeşil bir et olup, parlak renkli birkaç sivri uçlu pembe, birkaç küçük, yenilebilir siyah tohum ile çivilendir . Kivi meyvesi yumuşak ve kremsi dokusu ile benzersiz ve canlandırıcı bir lezzete sahiptir. Kivi içeren Actinidia cinsi yaklaşık 60 türden oluşur. Küresel olarak, en çok tüketilen çeşitler ‘bulanık’ ve ‘altın’tır.

Kivi, 20. yüzyılın başında misyonerler tarafından Çin’den Yeni Zelanda’ya getirildi. Bu egzotik meyvenin artan beğeni ile Yeni Zelanda halkı Çin Gooseberries adını aldı. Daha sonra Amerika’ya ithal edilerek oldukça popüler olduğu kanıtlandı. Birden fazla yeniden tarama yapıldıktan sonra meyve nihayet Yeni Zelanda’nın ulusal kuşları adına uçmayan kahverengi kivi kuşunun kürklü ceketini andıran küçük, bulanık, kahverengi görünümüyle ‘kivi’ olarak adlandırıldı. Şimdilik, kivi ürününün ticari üretiminde İtalya, Yeni Zelanda, Fransa, Japonya, Şili ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük katkısı var.

Kivi Meyvesi’nin En İyi 12 Faydası

Küçük kivi meyvesi, beslenme sürprizleri hazinesi depolar. C vitamini (askorbik asit) için mükemmel bir kaynaktır. Diğer vitaminler arasında A vitamini , folat, E vitamini (alfa tokoferol) ve K vitamini (filokinon) da iyi miktarlarda bulunur. Kivi maden zenginliği, kalsiyum , magnezyum ve fosfor gibi diğer minerallerle birlikte muazzam miktarda potasyumu içerir. Meyvedeki tüm bu hayati besinler diyet lifi ek bir bonus ile gelir.

Kiwi’nin Sağlık Faydaları
Kivibutun giderek artan küresel popülerliği, eşsiz görünüşü, lezzeti ve besin öğelerinin inanılmaz bir karışımına sahiptir. Meyvenin tıbbi koşullar için faydaları aşağıda belirtilmiştir:

Antioksidan özellikleri: Kiwi, diğer fenolik bileşenler ve iyi sağlık teşvik eden karotenoidler ile birlikte etkileyici miktarda C vitamini sunmaktadır. Kivi, portakal ve greyfrut içeren karşılaştırmalı bir çalışma , kivi meyvesinin ikincisine kıyasla daha güçlü antioksidan nitelikleri olduğunu ortaya koymuştur. Besleyici fitokimyasal maddelerin varlığına bağlı olarak, vücut hücrelerindeki DNA’yı, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan koruabilme, böylece iltihaplanma ve hastalıkların gelişme riskini azaltma kabiliyeti vardır.

Kardiyovasküler sağlık: Belirtildiği gibi, kivi, koruyucu polifenoller ile birlikte, kardiyovasküler sağlığın korunmasında etkili C vitamini, E vitamini ve potasyum bakımından zengindir. Bir araştırma çalışması , meyvenin, kandaki trigliseridlerin azaltılmasına yardımcı olan önleyici faaliyetler uyguladığını ortaya koymuştur. Çalışmaya göre, günlük çift ​​kişilik kivi tüketimi trombosit agresyon tepkisini veya kan pıhtılaşma riskini azaltmada yardımcı oluyor. Meyvenin kan damarları üzerindeki fibronolitik etkisi, ateroskleroz gibi tromboembolik ve kalp rahatsızlıkları riskini önler.

Daha iyi uyku: Daha iyi uyku geliştirmeye yardımcı olan bir serotonin kaynağıdır. Bu konuda yapılan bir araştırma, kivi tüketiminin uyku etkinliğini ve toplam uyku süresini artırmada yardımcı olduğunu gösterdi. Ayrıca, uyku başlangıcının iyileştirilmesinde ve başlangıçtan sonra uyanma süresinin azaltılmasında yardımcı olabilir ve bu nedenle uyku bozukluklarından kurtulma sağlar. Meyve, naringenin, quercitin, rutin, kateşin, uyku uyarım reseptörlerini modüle eden ve etkili bir bitki temelli yatıştırıcı ajan olarak düşünülen epikateşin gibi iyi miktarda flavonoid içerir. Buna bağlı olarak, kivinin kabuğu, doğal uyku yardımcılarının geliştirilmesi için güçlü bir bileşen.

Demir emilimini geliştirir: Kivinin inanılmaz bir yararı, demirin vücutta emilimini kolaylaştırma kabiliyetidir. Meyve içerisindeki C vitamini ve diğer lutein ve zeaksantin gibi fitokimyasallar zenginliği vücudun demir durumunun iyileştirilmesine yardımcı olur ve demir eksikliği bozukluklarını önler. Kivi ve muz arasında yapılan karşılaştırmalı bir çalışma , demir zengin kahvaltılık tahıl ile birlikte kivi tüketiminin muzla karşılaştırıldığında vücut demirinde önemli ilerleme sağladığını ortaya koymuştur.

Makula dejenerasyonu: Kivi göz için meyve ve göz sağlığına faydalı katkıda bulunur. Daha önce de belirtildiği gibi, insan gözünde bulunan kritik bileşenler olan fitokimyasal lutein ve zeaksantin kaynağıdır . Bu sağlıklı bileşenler A vitamini ile birlikte gözleri katarakt, yaşla ilişkili maküla dejenerasyonu ve diğer görme engelli bozukluklardan korur.

Sindirim sistemi sağlığı: Kiwi sağlıklı bir sindirim sistemi korumak için değerli olabilir. Sindirimi ve bağırsak sağlığını teşvik eden lezzetli bir lif kaynağıdır. Bağırsak sistemini uyararak kabızlıktan kurtarmaya yardımcı olur. Bu meyvenin lif içeriği nedeniyle doğal müshil özellikleri tabureye yığın katar ve yumuşak yapar. Kivi üzerinde yapılan bir araştırma , proteinlerin sindirimini geliştiren ve sindirim sistemi yoluyla düzgün trafiği kolaylaştıran iyi bir miktarda proteolitik enzim olan aktinidin depoladığını ortaya koydu. Meyvede bulunan polisakaritler, enteropatojenlerin yapışmasını önlemeye ve kolondaki probiyotik bakterileri uyarmaya yardımcı olur. Kivi özleri laktik asitin büyümesini destekler ve Escherichia Coli bakterilerinin gelişimini engeller ve sindirim sağlığının sürdürülmesine yardımcı olur.

Gebelik: Kiwi, doğal folatın bolluğuna atıfta bulunan hamile bir kadın için mükemmel bir meyvedir. Folate, doğmamış bebeklerde nöral tüp defekti oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve beyinleri ve bilişsel gelişim için gereklidir. C vitamini, E ve K gibi diğer hayati besinler, meyve içinde bulunan flavonoidler ile birlikte, fetüsün ve beklenen annenin genel sağlık ve gelişimine katkıda bulunurlar.

Cilt bakımı: Kivi , sağlıklı ve pürüzsüz bir cildi korumaya yardımcı olur ve kollajen sentezi sürecine önemli katkıda bulunur. C vitamini cömert miktarda içerir, cildi sıkı tutmaya ve kesikler ve aşınmaların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olan portakaldan daha fazla olabilir. Kivide bulunan E vitamini, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmada yardımcı olur. E Vitamini ultraviyole radyasyonun cilt üzerindeki zararlı etkilerini azaltmada yardımcı olur. Meyvede bulunan antioksidanlar, yaşlanmayı önleyici mükemmel bir ajan olarak çalışır, deriyi erken dejenerasyona karşı korur ve gençleştirir.

Kanser: Kivi meyvesi karaciğer kanseri, meme kanseri , mide kanseri ve akciğer kanseri gibi kanser türlerinin iyileşmesindeki etkinlikleri nedeniyle geleneksel olarak Çin halk tıbbında güveniliyor. Kivi meyvesinin ekstraktları kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller ve endojen DNA hasarını korur. Meyve normal, sağlıklı hücreleri etkilemeden habis kanser hücrelerine karşı sitotoksik olarak kansere karşı çalışır . Antioksidanlar, karotenoidler, lifli vitaminlerin bolluğu kanserlerin önlenmesi veya iyileştirilmesinde kivinin etkililiğinde yararlı bir katkı sağlar. Katejesteki fitokimyasal bir sunum olan Catechin, kemik iliği çoğalmasını uyararak anti-kanser ajanlarının toksisitesini azaltmada yardımcı olur.

Kivi infografi Güçlü bağışıklık savunması: Kivi, vücudun sağlıklı işleyişi için çok kritik olan doğal ve uyarlanabilir bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde olumlu bir katkı sağlar. Kivibutun tüketilmesi, anti-mikrobik ve anti-fungal eylemden kaynaklanan mevsimsel enfeksiyonlara ve diğer rahatsızlıklara karşı mücadelede yardımcı olur. Kivilerin ekstraktları Staphylococcus aureus ve Staphyloccous pyogenes gibi çeşitli patojenlere karşı bakteriostatik etki göstermişlerdir. Kivi meyvesi, soğuk algınlığı ve grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtilerini azaltmada yardımcı olur. Aynı zamanda anti-inflamatuar etkiler gösterir ve pro-inflamatuar sitokinlerin aktivitesini sergiler.

Şeker hastalığı: Kivi şeker hastaları için uygun olan düşük glisemik indeksi vardır. Kivi ekstreleri üzerinde yapılan bir çalışma , meyvenin tüketilmesinin diyabetin önlenmesi için kritik olan adipogenezin düzenlenmesine yardımcı olduğunu gösterdi. Vücuttaki yağ dokularının işlev bozukluğu, insülin direnci ve diyabet gelişiminde kesinlikle rol oynar.

Mutfak kullanımı: Kibrit, karakteristik görünümleri ve ferahlatıcı lezzetleri sayesinde meyve salatası kabına şaşırtıcı bir tropik stil kazandırabilir. Besleyici-yoğun kivi, sağlık faktörüne sahip fırıncılık ürünlerini hazırlamak için işlevsel bir bileşen olarak kullanılabilir. Sert etlerin lifli dokularının parçalanmasında yararlı olan papain yumuşatıcı bir enzim içerir. Bununla birlikte, bu nedenle, kivi jelatin bazlı ürünlerle iyi kıvam almaz. Papain enziminin sütün üzerinde kür edici etkisi olduğu bilinmektedir. Durumda, süt veya jelatin bazlı ürünlerde kivi kullanmak istiyorsanız, enzimi nötralize etmek için kivi bir süre pişirin.

Nasıl Seçilir Ve Saklanır?
Yumuşak ve sağlam kivileri alın ve çürükler veya nemli lekeler olanlardan kaçının. Olgun kivi nazik bir basınçla üretecektir. Hafif bir basınca yol açmayan meyve, meyvenin çiğnemini gösterir ve tatlı tadının yanı sıra eksiksiz besin faktörü ile de hazır değildir. Onları oda sıcaklığında birkaç gün ısı veya güneş ışınlarından uzak tutarak veya olgunlaşmayı hızlandırmak için kağıt torbasında bir elma veya muz koyarak olgunlaşabilirsiniz. Olgun kivi buzdolabında birkaç hafta saklanabilir.

Dikkatli olun!
Kiwi ancak besleyici bir meyvedir; Duyarlı kişilere karşı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu alerjik reaksiyonlar hafif, lokalize oral allerjiden duyarlılığa bağlı ölümle sonuçlanabilecek anafilaksi gibi ölümcül koşullara kadar değişebilir. Çeşitli çalışmalarda ağırlıklı olarak küçük çocuklarda şiddetli reaksiyonlara neden olabilen önemli küflü alerjenlerin varlığı doğrulanmıştır.

Oksalatlar: Kivi oksalat raphid kristallerinin kaynağıdır. Kivi gibi oksalattan zengin gıdaların aşırı tüketimi bazı kişilerde kalsiyum oksalat böbrek taşlarının gelişimi için bir tehdit teşkil edebilir. Okzalatların aşırı miktarda alınması, vücutta kalsiyum ve magnezyum da dahil olmak üzere bazı besin maddelerinin emilimini de etkiliyor olabilir.

Herhangi bir alerjik reaksiyon durumunda, ölümcül bir durumdan kaçınmak için acil tıbbî görüşleri dikkate almak önerilir.

Özet
Kivi, lezzetli, besleyici bir doludur ve lezzet tomurcuklarını tatmin etmekle kalmayıp aynı zamanda sağlığı da teşvik eden popüler meyvelerden biridir. Kissik, kistik fibroz tedavisinde değerli olabilecek bir sistein açısından zengin peptid içerir. Nüfusların aksine, kivi mantar ve bakteriyel enfektivite konvansiyonel ilaçlara karşı direnç gelişimini azaltmak için anti-mikrobik ürünlerin hazırlanmasında kullanılır. Meyvenin aspirin gibi herhangi bir yan etkisi olmaksızın doğal kan inceltme özellikleri vardır. Anti-inflamatuar özelliklerine bağlı olarak romatoid artrit de değerlidir. Sağlığınıza besleyici dramatik bir yetenek getirmek için bu meyveyi diyetinize ekleyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
escort bodrum alanya escort alanya escort bodrum escort